Istnieje wiele zagadnień, które determinują wdrożenie odpowiedniego urządzenia fiskalnego. Jedną z kluczowych kwestii jest zaś wybór pomiędzy technologią stacjonarną lub mobilną. W tym przypadku przy podejmowaniu decyzji należy, rzecz jasna, kierować się przede wszystkim profilem prowadzonej działalności. Czym jednak, poza większymi lub mniejszymi gabarytami, cechują się urządzenia fiskalne stacjonarne i mobilne?
Kasy i drukarki fiskalne do pracy stacjonarnej to obecnie najliczniejsza grupa urządzeń rejestrujących. Modele tego typu sprawdzają się doskonale w różnego rodzaju punktach handlowych lub usługowych, np. w sklepach spożywczych i odzieżowych, lokalach gastronomicznych i hotelach, placówkach medycznych, salonach fryzjerskich i kosmetycznych oraz warsztatach samochodowych. Urządzenia te, w porównaniu z technologiami mobilnymi, często oferują wyższe parametry techniczne i bardziej zaawansowaną funkcjonalność, np. w zakresie obsługi rozbudowanej bazy towarowej, szybszego wydruku dokumentów czy współpracy z resztą rozwiązania systemowego dla firmy.
Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że stacjonarne kasy i drukarki fiskalne będą niekiedy cechować się nieco większymi gabarytami. Chociaż ich rozwiązania konstrukcyjne mogą też zapewniać dodatkowe opcje w zakresie aranżacji stanowiska obsługi klientów w sklepie lub punkcie usługowym. Tak jest w przypadku wielu modeli drukarek fiskalnych, które występują w różnych wariantach, np. z wyświetlaczem standardowym (umieszczonym na tzw. chorągiewce) albo wolnostojącym (zamontowanym na obrotowym słupku).
Cechą charakterystyczną urządzeń przenośnych są bez wątpienia ich niewielkie gabaryty. Do tej kategorii można więc zaliczyć większość małych kas i drukarek fiskalnych. Warto jednak podkreślić, że nieduże wymiary oraz niewielka masa to nie wszystko, co ma znaczenie w przypadku pracy mobilnej. Często najważniejsze okazują się parametry i funkcje związane z działaniem na zasilaniu akumulatorowym. Dotyczy to nie tylko żywotności baterii, a więc dłuższego czasu pracy na jednym ładowaniu, ale też np. opcji podłączenia urządzenia do zasilania z instalacji samochodowej. Co więcej, wśród mobilnych kas i drukarek fiskalnych dostępne są modele, które oferują łatwą wymianę akumulatora (bez pomocy serwisanta). W przypadku takich urządzeń rejestrujących użytkownik może, jeśli tylko prowadzona działalność będzie tego wymagała, stosować naprzemiennie baterię podstawową i zapasową.
Natomiast w kontekście rozwiązań konstrukcyjnych warto też wspomnieć o zwiększonej szczelności oraz wytrzymałości. Dzięki temu przenośne kasy i drukarki fiskalne są nie tylko wygodniejsze w obsłudze (zwłaszcza przy pracy w terenie), ale też, w porównaniu z wieloma modelami stacjonarnymi, bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne lub szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (np. wilgoci).
W wielu sytuacjach wdrożenie urządzenia typowo przenośnego w działalności mobilnej zda egzamin. Podobnie będzie w przypadku kasy bądź drukarki stacjonarnej do punktu handlowego lub usługowego. Zawsze trzeba jednak uwzględnić dodatkowe oczekiwania danego biznesu. Może się bowiem okazać, że w działalności mobilnej potrzebne będzie urządzenie, które zapewni m.in. obsługę znacznie bardziej rozbudowanej bazy towarowej. Albo takie, które zagwarantuje współpracę z kilkoma technologiami peryferyjnymi równocześnie lub szeroki zakres drukowanych dokumentów. A zazwyczaj wspomniane cechy będą domeną stacjonarnych urządzeń fiskalnych, czyli modeli o nieco większych gabarytach.
Z kolei w niektórych punktach handlowych lub usługowych najważniejsze może okazać się to, aby urządzenie bez problemu zmieściło się na stanowisku obsługi klientów o mocno ograniczonej powierzchni. Coś takiego ma miejsce np. w przypadku prowadzenia handlu w kioskach, kwiaciarniach oraz na wyspach sklepowych i gastronomicznych. Wówczas przy wyborze odpowiedniej technologii sprzedaży kluczowe mogą okazać się gabaryty kasy lub drukarki, a najlepszym wyborem będzie jedno z najmniejszych urządzeń fiskalnych.
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Fosa 41
02-768 Warszawa
tel.: +48 22 550 32 00
warszawa@pckf.pl
pn. - pt. 8:00 - 18:00, sob. 8:00 - 16:00
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Grójecka 122
02-367 Warszawa
tel.: +48 22 550 32 10
warszawa@pckf.pl
pn. - pt. 8:00 - 18:00
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Kosińskiego 21
61-521 Poznań
tel.: +48 61 271 00 00
poznan@pckf.pl
pn. - pt. 9:00 - 17:00
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Miedziana 10
90-038 Łódź
tel.: +48 42 295 50 00
lodz@pckf.pl
pn. - pt. 9:00 - 17:00
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Fabryczna 2
20-301 Lublin
tel.: +48 81 474 00 00
lublin@pckf.pl
pn. - pt. 9:00 - 17:00