Umieszczenie NIP-u nabywcy w części fiskalnej paragonu to funkcjonalność, która obecnie występuje już we wszystkich modelach kas oraz drukarek rejestrujących. Kiedy takie rozwiązanie jest przydatne dla przedsiębiorcy? I w jaki sposób nabywca towaru lub usługi może wykorzystać paragon fiskalny, który zawiera jego NIP?
Przedsiębiorca jest zobligowany do wystawienia paragonu fiskalnego z NIP-em nabywcy w sytuacji, gdy spełnione zostaną dwa warunki. Po pierwsze, urządzenie rejestrujące, które jest wykorzystywane przez podatnika, musi w ogóle posiadać omawianą funkcjonalność. Po drugie, paragon z NIP-em trzeba wystawić wyłącznie wtedy, gdy klient poprosi o umieszczenie swojego Numeru Identyfikacji Podatkowej na dowodzie sprzedaży, czyli na żądanie nabywcy.
Warto podkreślić, że w polskim prawie nie ma przepisów, które obligowałyby przedsiębiorców do stosowania kas zapewniających wydruk NIP-u klienta na paragonie. Decyzja dotycząca używania urządzenia z taką funkcjonalnością była i jest dobrowolna.
Jednak w dostępnych obecnie kasach i drukarkach umieszczenie NIP-u nabywcy na paragonie jest już standardem. Każde urządzenie fiskalne, które otrzymuje homologację GUM i trafia do oficjalnej sprzedaży, posiada taką funkcjonalność. Przedsiębiorca instalujący kasę, drukarkę bądź kasoterminal nie musi więc decydować, czy omawiane rozwiązanie będzie mu potrzebne, czy nie. Otrzyma je w wersji podstawowej urządzenia i będzie mógł wykorzystać w dowolnym momencie.
Niemniej, modele wprowadzane na rynek w przeszłości (przed 2013 rokiem) nie musiały wcale zapewniać wydruku paragonu z NIP-em klienta. I często nie zapewniały. A część podatników nadal może korzystać z urządzeń fiskalnych starszego typu, które nie posiadają omawianej tu funkcji. Nie oznacza to jednak, że wspomniani przedsiębiorcy są zobligowani do wymiany swoich kas rejestrujących.
Jeżeli przedsiębiorca posiada urządzenie rejestrujące, które umożliwia wydrukowanie NIP-u nabywcy na paragonie, a klient korzystający z usług firmy poprosi o dowód sprzedaży ze swoim Numerem Identyfikacji Podatkowej, obowiązkiem podatnika będzie wydanie takiego dokumentu. Co więcej, zgodnie z funkcjonującymi przepisami, podany NIP musi się wtedy znaleźć w części fiskalnej omawianego wydruku. Tylko w takich okolicznościach paragon fiskalny z NIP-em nabywcy, jeśli kwota zarejestrowanej transakcji na takim dowodzie sprzedaży nie przekroczy 450 zł (100 euro), może zostać wykorzystany przez klienta jako uproszczona faktura.
1 stycznia 2020 roku weszły w życie ważne zapisy ustawy z dnia 4 lipca 2019 roku - o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z wspomnianym aktem prawnym, przedsiębiorca może wystawić fakturę do paragonu fiskalnego tylko wtedy, gdy na paragonie fiskalnym znajduje się NIP nabywcy. Warto w całości zacytować ten przepis:
„W przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.”
W związku z powyższym, jeżeli przedsiębiorca nie posiada kasy rejestrującej, która zapewnia wydruk paragonu z NIP-em nabywcy, nie może również wystawić faktury do paragonu fiskalnego. W takich okolicznościach niezbędne jest zainstalowanie nowego urządzenia, wyposażonego w omawianą funkcjonalność. Co więcej, przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2020 roku, przewidują dotkliwe konsekwencje za wystawienie faktury do paragonu bez NIP-u nabywcy. Zgodnie ze wspomnianą nowelizacją ustawy o VAT:
„W przypadku stwierdzenia, że podatnik wystawił fakturę z naruszeniem ust. 5, organ podatkowy ustala temu podatnikowi dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się.”
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Fosa 41
02-768 Warszawa
tel.: +48 22 550 32 00
warszawa@pckf.pl
pn. - pt. 8:00 - 18:00, sob. 8:00 - 16:00
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Grójecka 122
02-367 Warszawa
tel.: +48 22 550 32 10
warszawa@pckf.pl
pn. - pt. 8:00 - 18:00
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Kosińskiego 21
61-521 Poznań
tel.: +48 61 271 00 00
poznan@pckf.pl
pn. - pt. 9:00 - 17:00
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Miedziana 10
90-038 Łódź
tel.: +48 42 295 50 00
lodz@pckf.pl
pn. - pt. 9:00 - 17:00
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Fabryczna 2
20-301 Lublin
tel.: +48 81 474 00 00
lublin@pckf.pl
pn. - pt. 9:00 - 17:00