Rezerwowa kasa fiskalna to urządzenie rejestrujące, z którego można skorzystać w sytuacji, gdy model stosowany na co dzień nie pozwala na zgodne z przepisami prowadzenie ewidencji, np. w wyniku usterki technicznej. Kiedy warto zdecydować się na zainstalowanie dodatkowej technologii sprzedaży w firmie?
Przedsiębiorca zobligowany do stosowania kasy rejestrującej musi pamiętać m.in. o tym, aby każdą sprzedaż na rzecz osoby fizycznej potwierdzać wystawieniem i wydaniem paragonu fiskalnego. Co jednak w sytuacji, gdy urządzenie wykorzystywane w firmie nie zapewnia prawidłowego prowadzenia ewidencji, np. na skutek awarii? Zgodnie z przepisami, w takich okolicznościach przedsiębiorca może zastosować rezerwową kasę fiskalną - o ile została ona wcześniej zainstalowana w firmie. W innym wypadku podatnik będzie zmuszony do wstrzymania obsługi klientów indywidualnych - do czasu, aż jego urządzenie zostanie naprawione. Ewentualnie do momentu zakupu i zainstalowania nowej kasy fiskalnej.
Przedsiębiorca może tak naprawdę w dowolnym momencie zainstalować w swojej firmie dodatkowe urządzenie, które będzie służyło jako rezerwowa kasa fiskalna. Taka technologia sprzedaży pozwoli na skuteczne zabezpieczenie interesów firmy, np. przed ewentualnymi przestojami w obsłudze klientów. Najczęściej jednak przedsiębiorcy decydują się na wdrożenie rezerwowej kasy fiskalnej przy okazji instalowania podstawowego urządzenia. W takich okolicznościach mają bowiem szansę na odzyskanie części poniesionych kosztów.
Jeżeli przedsiębiorca instaluje w swojej firmie pierwszą kasę fiskalną, może skorzystać z ulgi wynoszącej do 90% wartości danego modelu (jednak nie więcej niż 700 zł). Co ważne, wspomniana refundacja obejmuje wówczas wszystkie pierwsze urządzenia rejestrujące. Innymi słowy, jeśli przedsiębiorca już na początku zainwestuje w dwie kasy fiskalne - podstawową i rezerwową - w obydwu przypadkach będzie mógł postarać się o ulgę.
Jednym z argumentów, który przemawia za wdrożeniem rezerwowej kasy fiskalnej, może być także liczba obsługiwanych klientów. Jeśli firma sporadycznie sprzedaje towary lub świadczy usługi na rzecz osób fizycznych, ewentualne przerwy w pracy, spowodowane np. awarią podstawowego urządzenia, mogą okazać się praktycznie nieodczuwalne. Co innego w przypadku działalności obsługującej każdego dnia bardzo wielu klientów. W takich okolicznościach brak rezerwowej kasy fiskalnej i konieczność wstrzymania sprzedaży mogą wiązać się ze znacznymi stratami finansowymi i wizerunkowymi.
Nie zawsze, rzecz jasna, liczba obsługiwanych klientów, którym trzeba wydawać paragony fiskalne, będzie jednoznacznym kryterium. Dużo zależy też od cen poszczególnych towarów i usług w danej firmie. Przykładowo: zainstalowanie rezerwowej kasy jest też zasadne w przypadku działalności, która sporadycznie rejestruje sprzedaż na urządzeniu fiskalnym, ale zawsze na wysokie kwoty. Wówczas bowiem brak możliwości zaewidencjonowania nawet jednej transakcji będzie bardzo odczuwalny dla firmy.
Rezerwowa kasa fiskalna, podobnie jak podstawowe urządzenie rejestrujące, musi zostać prawidłowo zainstalowana w firmie. Oznacza to m.in. konieczność zafiskalizowania dodatkowej technologii sprzedaży przez serwisanta z ważnymi uprawnieniami. Wynika to z faktu, że paragony fiskalne można wystawiać wyłącznie przy użyciu kasy, która została wcześniej uruchomiona w trybie fiskalnym.
Jeżeli podatnik zacznie korzystać z urządzenia rezerwowego, będzie musiał wystawiać przy jego pomocy nie tylko paragony fiskalne, ale także raporty dobowe i miesięczne. Co więcej, nie można wówczas zapomnieć zarówno o przechowywaniu książki serwisowej kasy, jak i o zlecaniu obowiązkowych przeglądów technicznych (nie rzadziej niż co 2 lata).
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Fosa 41
02-768 Warszawa
tel.: +48 22 550 32 00
warszawa@pckf.pl
pn. - pt. 8:00 - 18:00, sob. 8:00 - 16:00
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Grójecka 122
02-367 Warszawa
tel.: +48 22 550 32 10
warszawa@pckf.pl
pn. - pt. 8:00 - 18:00
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Kosińskiego 21
61-521 Poznań
tel.: +48 61 271 00 00
poznan@pckf.pl
pn. - pt. 9:00 - 17:00
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Miedziana 10
90-038 Łódź
tel.: +48 42 295 50 00
lodz@pckf.pl
pn. - pt. 9:00 - 17:00
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Fabryczna 2
20-301 Lublin
tel.: +48 81 474 00 00
lublin@pckf.pl
pn. - pt. 9:00 - 17:00