E-paragon fiskalny to dokument w formie elektronicznej, który da się wystawić przy użyciu kasy online lub kasy wirtualnej (mającej postać oprogramowania). Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca może wydać taki dowód sprzedaży za zgodą nabywcy oraz w sposób z nim ustalony. Co jeszcze warto wiedzieć o realizowaniu e-paragonów fiskalnych?
Polskie przepisy fiskalne dopuszczają zrealizowanie paragonu w dwóch postaciach - papierowej i elektronicznej. Co ważne, z punktu widzenia prawa obydwie formy wydania wspomnianego dowodu sprzedaży są równoznaczne i stanowią potwierdzenie zaewidencjonowania danej transakcji. Ponadto, w myśl przepisów przedsiębiorca może nawet pominąć wydruk papierowego paragonu z kasy. Kluczowe jest jednak to, że nabywca towaru lub usługi musi najpierw wyrazić zgodę na otrzymanie dokumentu w postaci elektronicznej, a także na konkretną formę wydania takiego dowodu sprzedaży.
Jednoznacznie definiuje to paragraf 19a. Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z treścią przywołanego przepisu: „Podatnicy, prowadząc ewidencję przy użyciu kas online, mogą wystawiać i wydawać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony, paragon fiskalny lub fakturę w postaci elektronicznej. Jeżeli rozpoczęta sprzedaż nie zostanie dokonana, podatnik może wystawić paragon fiskalny anulowany lub fakturę anulowaną w postaci elektronicznej”.
W kontekście wystawiania e-paragonów fiskalnych istotny jest także rodzaj stosowanej technologii sprzedaży. Przepisy dopuszczają realizowanie takich dokumentów w przypadku korzystania z urządzenia rejestrującego typu online (kasy, drukarki, kasoterminala) lub kasy mającej postać oprogramowania (tzw. wirtualnej). W związku z tym, rozwiązania technologiczne starszego typu, czyli modele z elektroniczną lub papierową kopią paragonów, nie mogą zapewnić wystawiania omawianych dowodów sprzedaży. Ani w myśl obowiązujących przepisów fiskalnych, ani od strony technicznej.
Osobną kwestią są również „indywidualne predyspozycje” konkretnych kas rejestrujących typu online. Przepisy wymagają bowiem integracji takiej technologii sprzedaży z zewnętrznym systemem dystrybucji e-paragonów. Tylko wtedy możliwe będzie prawidłowe przesyłanie dokumentów fiskalnych, które mają postać elektroniczną. I właśnie opcje dostępne w zakresie takiej integracji są różne w zależności od funkcjonalności danego urządzenia rejestrującego online lub kasy wirtualnej.
Jednym z systemów dystrybucji e-paragonów fiskalnych, z którego mogą skorzystać zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy, jest HUB paragonowy od Ministerstwa Finansów. Wspomniane rozwiązanie zostało uruchomione we wrześniu 2023 roku, stanowi część aplikacji mobilnej E-paragony (dostępnej na urządzeniach przenośnych z systemem Android lub iOS) oraz może być używane całkowicie bezpłatnie.
W przypadku konsumentów korzystanie z HUB-u paragonowego jest bardzo proste. Wystarczy zainstalować aplikację E-paragony np. na smartfonie i z poziomu wspomnianego oprogramowania odbierać elektroniczne dokumenty fiskalne udostępniane przez sprzedawców. Natomiast przedsiębiorca musi wtedy posiadać kasę online (lub mającą postać oprogramowania), którą da się zintegrować z systemem dystrybucji od Ministerstwa Finansów. Warto dodać, że samą procedurę połączenia stosowanej technologii sprzedaży z HUB-em paragonowym podatnik może przeprowadzić albo samodzielnie, albo z pomocą serwisanta urządzeń fiskalnych.
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Fosa 41
02-768 Warszawa
tel.: +48 22 550 32 00
warszawa@pckf.pl
pn. - pt. 8:00 - 18:00, sob. 8:00 - 16:00
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Grójecka 122
02-367 Warszawa
tel.: +48 22 550 32 10
warszawa@pckf.pl
pn. - pt. 8:00 - 18:00
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Kosińskiego 21
61-521 Poznań
tel.: +48 61 271 00 00
poznan@pckf.pl
pn. - pt. 9:00 - 17:00
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Miedziana 10
90-038 Łódź
tel.: +48 42 295 50 00
lodz@pckf.pl
pn. - pt. 9:00 - 17:00
Polskie Centrum Kas Fiskalnych
ul. Fabryczna 2
20-301 Lublin
tel.: +48 81 474 00 00
lublin@pckf.pl
pn. - pt. 9:00 - 17:00